Культура Останні Новини про Україну та Раду Європи

Венеційська комісія стверджує, що нещодавні законодавчі зміни щодо судової влади в Україні загрожують стабільності та незалежності системи

CoE: Експертний орган з питань конституційного права Ради Європи, Венеційська комісія, схвалив сьогодні висновок щодо змін до законодавчої бази України стосовно Верховного Суду та органів судового управління, що запроваджують низку радикальних змін в судовій системі, деякі з яких викликають глибоке занепокоєння.

Закон № 193, зокрема, передбачає нові правила щодо структури та ролі Вищої ради правосуддя (ВРП) та складу та статусу Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС); вдвічі зменшує кількість суддів Верховного Суду та запроваджує суворі дисциплінарні заходи щодо суддів та членів ВРП та ВККС.

Венеційська комісія вітає той факт, що два органи судового управління були зближені, а також відмову від наміру розповсюдити Закон про очищення влади (люстрація) на глав ВККС та Державної судової адміністрації, які були на посадах між 2013 та 2019 роками. Також, Комісія позитивно зауважує, що урядова більшість здається відкритою до подальших змін у судовій системі, з метою усунення недоліків нового закону, що був прийнятий за дуже швидкою процедурою, без достатнього врахування думок усіх відповідних зацікавлених сторін.

Стабільність і незалежність судової системи йдуть пліч-о-пліч. Венеційська комісія нагадує, що реформа процесу відбору суддів та нового складу Верховного Суду України, що розпочав свою роботу в січні 2018 року, була «помітним вдосконаленням системи, яка існувала раніше». Усі судді Верховного Суду були призначені одразу після всебічного процесу оцінювання їх діяльності та доброчесності. Ініціювання після виборів чергової  реформи, що призводить до суттєвих змін у складі Верховного Суду, “дає сигнал як суддям, так і широкій громадськості, що від волі відповідної більшості в парламенті залежить, чи будуть залишаться на посаді судді найвищого суду, чи ні». “Це очевидна загроза їх незалежності”, – заявляє Венеційська комісія.

Реформа Верховного Суду може бути здійснена після зменшення величезного завантаження справами, в тому числі шляхом реформи судів першої та другої інстанцій, що має бути ключовим напрямком реформи. Комісія шкодує, що з розпуском ВККС 7 листопада 2019 року процедура призначення судів першої та другої інстанцій повністю зупинилася. Понад 2000 вакансій підлягають терміновому заповненню у цих судах, деякі з яких взагалі не працюють через відсутність суддів. Нові судді, які пройшли процедуру повторної атестацї повинні бути терміново призначені для заповнення цих вакансій, наголошує Венеційська комісія.

Положення про скорочення кількості суддів Верховного Суду до 100, для якого не було надано належного обґрунтування, фактично означає повторне оцінювання, і його слід скасувати. Атестація всіх суддів Верховного Суду, у випадку коли є сумніви щодо доброчесності кількох із них, очевидно, неспівмірна. Крім того, скорочення кількості суддів спричинить ще більшу затримку у розгляді справ і поставить під загрозу функціонування Верховного Суду. Мету зменшити кількість суддів можна буде досягнути на більш пізньому етапі, після того, як будуть розглянуті поточні справи, а фільтри розподілу нових справ почнуть застосовуватися.

І нарешті, дисциплінарна процедура має бути спрощена: оскарження дисциплінарних рішень Вищої ради правосуддя має бути покладено безпосередньо на Верховний Суд, а не на не реформований Київський міський адміністративний суд та апеляційний адміністративний суд. З іншого боку, деякі дедлайни в дисциплінарних провадженнях, скорочені Законом № 193, мають бути відновлені.